[Makale-Baslik]

Nitelikli Adam Yaralama


Türk Ceza Kanunu’nun 86. Madesinde kasten yaralama suçu; vücut dokunulmazlığına karşı suçlar bölümünde düzenlenmiştir. Vücut bütünlüğüne karşı suçlardan adam yaralama ve nitelikli halleri kapsamında; kasten bir başkasının vücuduna acı verecek ya da sağlığı ile algılama yeteneğinde bozulmaya neden olacak kişi; bir ile üç yıl arasında hapis cezasına çarptırılmaktadır.

Kasten Yaralama Nitelikli Halleri

Kasten yaralama suçunda, hukuki olarak korunan değer; mağdurun beden bütünlüğü ve de vücut dokunulmazlığıdır. Bunun yanı sıra, kişilerin güven içerisinde yaşaması da korunur. Suçun konusunu ise; canlı bir kişinin vücudu olmaktadır. Sağ ve de tam doğumu gerçekleşmemiş bir ceninde ve de ölü bir insanda, bu suç işlenemez. Yine vücuttan ayrılmış organlara karşı da bu suçun işlenmesi mümkün değildir. Bir kişinin beyin ölümü gerçekleşinceye kadar uğrayacağı kasten yaramala suçlarında, mağdur olma durumu vardır.

Kasten yaralama suçu; serbest hareketlerden doğan fiillerden oluşmaktadır. Tek tek sayılamayacak bu fiillerin; vurma, itme, korkutma gibi filler gibidir. Bir kişi, tek bir hareketi ile hem mağdurun vücuduna acı vermiş hem de sağlığının bozulmasına sebebiyet vermiş olsa dahi, kasten yaralama suçu işlemiş sayılmaktadır. Bu bakımdan kasten yaralama suçu; yapmak, etmek gibi icrai davranışlarla beraber ihmali hareketlerle de işlenebilir.

Kanunda suç oluşması için; fiilin icrasının sonucu olarak ayrı bir sonucun oluşması gerekmektedir. Yani kasten yaralama suçunda;vücuda acı verilmesi ya da kişinin sağlığının veya algıla yeteneğinin bozulması, sebepler arasındadır. Bur durumlardan birinin y da birkaçının gerçekleşmesi; tek suç oluşmasına neden olmaktadır.

Fiilin üst soya, alt soya, eşe ya da kardeşe, yani yakın akrabalara karşı işlenmesi, ruh ya da beden bakımından kendini savunamayacak kişilere karşı fiilin gerçekleştirilmesi, fiilin kişinin yerine getirdiği kamu görevi sebebi ile işlenmesi, fiili kamu görevlisinin sahip olduğu nüfuzu kötüye kullanarak işlemesi ve de fiilin silahla işlenmesi; vücut bütünlüğüne karşı suçlardan adam yaralama ve nitelikli halleri kapsamına girmektedir. Her nitelikli suç kapsamındaki duruma göre uygulanacak yaptırımlar da farklı olmaktadır. nitelikli hal uygulaması için yaşana olayların detayları önem oluşturmaktadır.

Nitelikli Yaralama Cezası

Kasten yaralama sonucunda; yaralanmaya uğrayan kişi üzerindeki etkisi tıbbi bir müdahale ile giderilebilecek düzeyde ise; mağdurun şikayet etmesi dahilinde; 4 aydan 1 yıla kadar hapis cezası ya da adli para cezası verilemektedir. Ayrıca yine aynı madde içinde suçun ağırlaştırılmış cezayı gerektirecek nitelikleri de yer almaktadır.

Ceza Hukukundan kaynaklı hususlarla ilgili olarak avukatlık hizmetlerimiz bakımından bilgi almak için iletişim kısmında yer alan bilgilerden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir önceki yazımızda nitelikli hırsızlık nedirkonusunda ayrıltılı değerlendirmemizi inceleyebilirsiniz.

Av. Abdullah FıratSon Makaleler

Son Videolar

BİR SORUNUZ MU VAR?