[Makale-Baslik]

Kasten Öldürmenin Nitelikli Halleri


İlk olarak kasten öldürmenin ne anlama geldiği belirterek sizlere ayrıntıları hakkında bilgi vermek isteriz. Bilindiği üzere tüm dünya genelinde ve ülkemizde Türk Ceza Kanunlarına göre en ağır cezaların verildiği suçlardan bir tanesi Kasten Öldürme olmaktadır. Yani kişinin hayatına son veriliyor olması ölümle sonuçlanması demektir. İlk olarak planlı bir şekilde hem de suç aleti kullanılarak yapıldığı gibi bir de yaralamadan kaynaklanan öldürmeler de oluşabilir. Bunlar ise darbenin ne şekilde ve kaç kere olduğu veya o anda gelişen durumlardan dolayı ölümün gerçekleşme şekilleri olarak bilinir. Bir olayda ölüm var ise bunun hiçbir şekilde affedilir bir yanı bulunmamaktadır.

Kasten Öldürmenin Nitelikli Halleri

Hayata karşı işlenen suçların en ağırı ve en acısı olarak karşımıza çıkarak Ağır Ceza Mahkemeler tarafından da yürütüldüğünü belirtmek isteriz. Cezaları ise basit şekli ile müebbet olmaktadır. Müebbet ise kişinin olaydan sonraki hayatının tamamını hapiste geçireceği anlamını taşır. Tekrardan özgürlüğüne kavuşabilmesi ise 24 yıl koşulu ile gerçekleşebilir. Şimdide kasten öldürmenin nitelikli hallerine bakacak olursak ilk sırada suçu tasarlanarak işlenmesi yer almaktadır. Devamında suçun canavarca hisle ve eziyet çektirerek işlenmesi, suçun gebe olduğu bilinen bir kadına karşı işlenmesi, suçun kişinin yerine getirdiği kamu görevi nedeni ile işlenmesi, suçun töre saikıyla işlenmesi gibi devam etmektedir.

Bu haller kapsamında incelemeler yapılarak ve araştırılmalara başvurularak suçun ceza halleri belirlenmekte ve daha fazla cezalara çarptırılması beklenmektedir. Söz konusu Hayata Karşı suçlardan Kasten Öldürme, öldürmenin hangi amaçlar çerçevesinde gerçekleştirilmiş olması bilinmesi gereken en önemli bilgidir. Yargılanma süreçleri de bu haller üzerinden yapılmakta ve karara bağlanmaktadır. Ölüm cezaları kişilerin hayatlarını korumak maksadı ile gerçekleştirildiğinden dolayı en ağır cezalarla sonuç kazanmaktadır. Ağır ceza mahkemelerinde duruşmaların durumlarına ve sürelerine göre aşamalar halinde devam ederek tutuklu yargılanma süreçleri başlanmaktadır. Yani öldürme suçunun özellikle de kasıtlı olarak, planlı olarak öldürme suçunun telafisi olmamaktadır. Kimi ömür boyunca geri kalan hayatını ceza evinde geçirerek en ağır cezayı haketmektedir. Zaman aşımı süreleri ise 25 yıl veya 30 yıla kadar çıkartılabilmektedir.

Ceza Hukukundan kaynaklı hususlarla ilgili olarak avukatlık hizmetlerimiz bakımından bilgi almak için iletişim kısmında yer alan bilgilerden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir önceki yazımızda Yeni Çek Yasası konusunda ayrıltılı değerlendirmemizi inceleyebilirsiniz.

Av. Abdullah FıratSon Makaleler

Son Videolar

BİR SORUNUZ MU VAR?